Być może zastanawiasz się, co właściwie może wejść w zakres działań przy home stagingu mieszkania ?
Potocznie utożsamia się „robienie home stagingu” z zakupem kilku poduszek oraz kwiatków w doniczkach. To trochę taki stereotyp. No nie do końca tylko o to chodzi 😉. Nazywam to takim "niby home stagingiem", który czasem widać w ogłoszeniach. Niby jest coś ustawione, ale to tak na prawdę nie podnosi wnętrza na wyższy poziom... I Klienci też wcale nie są tym oczarowani. Dlaczego tak się dzieje ?
Jednak trzeba się trochę napracować, żeby skomponować dobrą paletę kolorystyczną, wykonać rozmieszczenie tych kolorów z efektem głębi. To znaczy, że patrząc np. na salon nie widzisz plamek kolorów, które biją po oczach, ale harmonijną całość. A jest to tylko jeden z wielu aspektów tworzenia pięknych wnętrz.
1. Home staging nieruchomości bez remontu
2. Home staging nieruchomości z pewnym zakresem remontu
Jeżeli wnętrza nieruchomości są czyste i zadbane, niedawno był remont, albo jest to mieszkanie z rynku pierwotnego. W tej sytuacji działania typu HS koncentrują się na: dobrym pokazaniu potencjału wnętrza, na dopracowaniu go pod kątem funkcjonalnym, zadbaniu o to, aby każda ważna mieszkalna potrzeba klienta była w danej nieruchomości zaspokojona.
Chodzi o to, by klient po wejściu do mieszkania umiał sobie odpowiedzieć na pytania, które przewidujemy, że prawdopodobnie sobie lub nam zada. Zakładamy, że pewne potrzeby są w miarę uniwersalne, więc zapyta nas lub siebie samego np. o to:
-„ a gdzie tu jest miejsce do oglądania TV?,
- „czy mam gdzie zjeść obiad z rodziną ?”,
-„ czy zmieści się nam łóżko dla dwóch osób”, itd.
🔹 Możemy odpowiedzieć na te potrzeby w pełni meblując mieszkanie, lub meblując tylko salon albo zastosować pewną inscenizację przy użyciu pojedynczych mebli i kilku dodatków. Są to wszystko zadania dla home stagera.
🔹 A oprócz powyższego nasze kolejne działania koncentrują się na zbudowaniu przyjemnych dla oka, harmonijnych zestawień kolorystycznych, stworzeniu stylistycznej całości z mebli, oświetlenia i dodatków.
Remont był wiele lat temu lub mieszkanie jest zaniedbane. Malowanie ścian, wymiana zniszczonych elementów- np. stolarki drzwiowej, listew przypodłogowych, nowe płytki, panele- skala remontu może być od minimalnej do bardzo rozległej.
Home stagerzy często używają tego określenia w rozmowach z klientami. Główną ideą takiego budżetu jest możliwość osiągnięcia dzięki niemu zmiany, która będzie zauważalna w danej nieruchomości. Dla lepszego zobrazowania podam prosty przykład. Jeśli ściany w mieszkaniu Pana X będą miały bardzo nieatrakcyjne kolory (np. limonka, intensywny pomarańcz itp.), a właściciel nie będzie chciał ich przemalować, a jedynie będzie chciał "przykryć" to zakupem dodatków, to zmiana ta nie odniesie pożądanego skutku. Potencjalni Klienci będą widzieli "mieszkanie do remontu" (gdyż dla wielu osób samo malowanie jest już remontem). Natomiast właściciel straci pieniądze na dodatki...
🔹 po pierwsze diagnozując nieruchomość powinien wybrać te najważniejsze potrzebne zmiany,
🔹 po drugie powinien zestawić to z możliwym do uzyskania efektem finansowym w danej kategorii nieruchomości i w danej lokalizacji.(Np. dla mieszkania w bloku z wielkiej płyty zlokalizowanego na parterze i bez balkonu, w dzielnicy Y),
🔹 po trzecie bierze również pod uwagę wielkość budżetu, który właściciel nieruchomości jest gotowy przeznaczyć na metamorfozę.
Reasumując
Na przecięciu się stanu nieruchomości, opłacalności inwestycji i możliwości finansowych powstaje to, co określamy mianem BUDŻETU OPTYMALNEGO !